Air Canada zmienia politykę przewozową, wprowadzając opłatę za przewóz większego bagażu podręcznego przez pasażerów pasażerów, którzy zarezerwowali przeloty w najtańszej taryfie biletowej. Na razie zmiana dotyczy tras w Ameryce Północnej i kierunków wakacyjnych. Kanadyjski flagowiec swoją decyzję motywuje rozwojem niskokosztowców, w tym Flair Airlines.
Podział na tradycyjne linie lotnicze i ich niskokosztowych odpowiedników, w kwestii warunków przewozu bagażu, już dawno się zatarł, gdyż domenę „tanich” operatorów implementowali przewoźnicy, oferujący pełen zakres usług.
Politykę przewozową zmienią również linie Air Canada. Zmiana regulaminu przez największego operatora lotniczego z Kraju Klonowego Liścia podyktowana jest „chęcią” dostosowania struktury taryf biletowych do oferty taryfowej innych kanadyjskich linii lotniczych, czyli WestJetu, a w głównej mierze Flair Airlines, które zaczynają powoli odbierać pasażerów na niektórych rynkach, w tym na krajowym, który był dla Air Canada bardzo dochodowy.
Pasażerowie najtańszej taryfy klasy ekonomicznej, jeśli będą chcieli wejść na pokład z większym bagażem podręcznym, będą musieli uiszczać dodatkową opłatę. Przewóz tzw. kabinówki kosztować będzie 35 dolarów kanadyjskich (około 101 złotych) za pierwszy bagaż. Druga „torba” to dopłata rzędu 50 dolarów kanadyjskich, czyli około 144 złote. Pasażerowie przybywający do bramki wylotowej z nieuprawnionymi bagażami będą musieli je nadać za opłatą 65 dolarów kanadyjskich (około 187 złotych) za każdą sztukę.
Air Canada pozwoli pasażerom na darmowy przewóz jedynie malutkiej torebki lub laptopa w pokrowcu, jak i przedmiotów ułatwiających poruszanie się. Darmowy przewóz większego bagażu podręcznego w dalszym ciągu przysługiwać będzie posiadaczom wyższego statusu w programie lojalnościowym, członkom Star Alliance Gold i posiadaczom kart kredytowych premium Aeroplan.
Od 21 stycznia flagowiec będzie także pobierał od pasażerów najtańszej taryfy opłatę za wybór „wymarzonego” miejsca w samolocie, która zależeć będzie lokacji fotela w kabinie samolotu. Krótko mówiąc: im fotel gwarantuje więcej przestrzeni na nogi, tym drożej trzeba będzie zapłacić. Razem usadzane będą wciąż rodziny z dziećmi, jak i członkowie wyższego statusu programu lojalnościowego.
Największy przewoźnik w Kanadzie zmienia również swoją politykę taryfy „Comfort”, zwiększając limit bagażu rejestrowanego dla klientów podróżujących po całym świecie. Zgodnie z nową strukturą pasażerowie, którzy kupią bilety od 3 stycznia 2025 r., będą uprawnieni do nadania dwóch bezpłatnych sztuk bagażu, podczas gdy obecnie taryfa pozwala tylko na nadanie jednej sztuki bagażu rejestrowanego.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.